Obsah

Japonský zákon o mečích


(Výklad zákona a souvislosti, export/import mečů z/do Japonska)

Legální držení meče je v Japonsku upraveno zákonem JU-TÓ-HÓ (Zákon o střelných zbraních a mečích). Vztahuje se jak na meče historické, tak na nově vyrobené meče (gendaitó a shinsakutó). Nevztahuje se na čepele kratší než 15 cm a na meče Iaitó (sportovní, tupé, duralové meče na cvičení Iaidó) a na meče dekorativní (Mogitó). V Japonsku je evidováno přes 2,3 miliónů mečů.



Ke každému, legálně drženému meči náleží karta zbraně (certifikát o evidenci Juhó-tóken.rui-torokushó, zkráceně Torokushó, která je držena neoddělitelně s mečem. Sběratelé ji většinou ukládají do kapsy obalu meče (bukoro). Registrovaná je čepel, ne majitel meče. Přesto prefekturní úřady (Kyoiku-inkai), kde jsou meče evidovány, vyžadují do 20 dnů po změně vlastníka meče to nahlásit na formuláři Shoyusha-henkó-todokeshó. Průkazy zbraní na nově vyrobené meče se vydávají zpravidla jednou měsíčně, na zasedání prefekturní komise Toroku-shinsa-kaijó. Členy této komise jsou vedle státních úředníků, znalci mečů, zpravidla zasloužilí členové lokální pobočky NBTHK (Nippon Bijutsu Tóken Hozon Kyókai – společnosti na ochranu japonských uměleckých mečů.

Kdokoliv v Japonsku najde neregistrovaný meč (v pozůstalosti, při demolici domu apod.) má kontaktovat oddělení prevence kriminality místní policie (Keisatsu-shó-bohan-ka). Policejní úředník (Hakken-todoke) pak zprostředkuje nálezci zaevidování meče u komise Toroku-shinsa.

Je třeba zdůraznit, že Torokushó není certifikát autenticity (kvality) meče. Obsahuje pouze identifikační údaje meče: délku čepele, zakřivení (sori), počet otvorů v řapu (mekugi-ana) a signaturu (mei) s určením, zda je signatura autentická (shóshin) nebo falešná (gimei).

Evidenční certifikát (kartu zbraně) mohou získat pouze meče vyrobené tradičním způsobem z materiálu tamahagane a meče z období šintó z dovezené oceli (Motte Namban-tetsu). To znamená meče historické nebo moderní (Gendaitó), vyrobené licencovanými japonskými mečíři. Hromadně vyráběné vojenské meče z druhé světové války (takzvané Shówató) a zahraniční repliky japonských mečů nelze takto zaevidovat.

Moderní mečíři se mohou pokusit získat licenci ministerstva kultury (Bunka-chó) nejdříve po pěti letech praxe předstoupením před hodnotící komisi starých mistrů.

Japonský meč může být vyvezen nebo dovezen do Japonska pouze za zákonem stanovených podmínek. Existuje pouze jedna výjimka: v  roce 1950 bylo zákonem Bunkazai-hogo-hó ustanoveno, že významné práce vysoké umělecké a historické hodnoty mohou být prohlášeny za Významný kulturní majetek (Juyó-bukazai) anebo za Národní poklad (Kokuhó). V současnosti má asi 900 mečů stupeň Juyó-bukazai a 122 mečů patří mezi národní poklady Kokuhó. Téměř nikdo, včetně nejaponců, vlastnících Kokuhó nesmí meč pod pokutou vyvézt z Japonska. Je-li takový meč prodáván, vláda má právo jej přednostně vykoupit za tržní cenu. Pokud se vláda této možnosti vzdá, může meč koupit privátní osoba.

Nižším stupněm je Juyó-bijutsuhin – významná umělecká práce. Tento stupeň obdrželo mezi roky 1933 až 1950 celkem 1004 mečů a obvykle se jejich vývoz nepovoluje. Pokud přece jen tento meč Japonsko opustí, je z registru vymazán a ztrácí tento statut. Výjimečně je vývoz povolen.

Vývoz meče z Japonska

Meče pro export musí být předloženy Sekci pro umění a řemesla ministerstva kultury. Karta meče Torokushó je odejmuta a je vystaven exportní dokument (Kóbijusuhin-wushutsu-kansa-shómei). Toto vývozní povolení má omezenou platnost jeden měsíc a za tu dobu musí být vyřízeny veškeré vývozní formality. S tímto povolením lze meč odeslat do zahraničí jako poštovní zásilku nebo odvézt z Japonska osobně. Vyřízení vývozních formalit trvá nejméně čtrnáct dnů, což mnohdy není praktické pro ty, kteří chtějí meč koupit při návštěvě Japonska. V takovém případě se o tyto formality postará prodejce.

Dovoz meče do Japonska

Existují dvě možnosti: odeslání poštou jako balík nebo odvezení do Japonska osobně (ale platí omezení na tři meče na osobu). Do balíku je třeba přibalit prohlášení o ceně meče, a že je odesílán za účelem restaurování a bude poté vrácen zpět majiteli (jinak by platil příjemce dovozní clo). Meč je po doručení do Japonska uložen na Mezinárodním poštovním úřadu (Celním úřadu) a majitel obdrží zprávu, že meč čeká na registraci. Trvá to asi měsíc. Poté co meč obdrží Torokushó, je odeslán japonskému adresátovi.

Pokud je meč do Japonska dovezen osobně, musí být nahlášen celníkům. Celníci doprovodí dovozce na policii, kde meč dostane dočasné dovozní povolení (Hikiwatashi-shó). Dovozce musí kontaktovat prefekturní registrační místo, aby meč mohl být řádně zaregistrován. Pokud dovozce žije v Japonsku, registruje meč ve své prefektuře, cizinec v prefektuře restauratéra.

Japonské soudnictví aneb „Tohle bych nechtěl nikdy zažít“

Výše uvedené představuje právní rámec a zahrnuje osobní zkušenosti. Může to vypadat jako velice komplikované a nemožné pro ty, v jejichž zemi je liberální zákon o zbraních. Je to však japonský zákon a je třeba jej respektovat, pokud hodláme meč v Japonsku koupit nebo jej tam poslat například k restaurování.

Lze varovat každého, kdo by přemýšlel o zaslání balíku s mečem bez uvedení jeho obsahu nebo hodlá propašovat čepel do Japonska osobně v zavazadle. Když navštívíte Japonsko, přijdete do kontaktu s policistou maximálně při dotazu na adresu, vzneseném na policejním stanovišti Kóban, a on vám zdvořile odpoví roztomilou angličtinou. Pokud však vznikne jen podezření, že jste porušil zákon, čeká na vás velmi nepříjemné překvapení. V Japonsku neexistuje obdoba zákona na osobní svobodu (stanovující podmínky pro zatčení), může japonský policista zadržet podezřelou osobu i na několik týdnů, bez vznesení obžaloby, bez nároku na stravu nebo dokonce odpočinek vleže, dokud se věc nevysvětlí nebo dokud nepodepíšete usvědčující přiznání. Držení meče nebo palné zbraně (třeba jen malého tanta nebo předovky) bez příslušného dokladu (průkazu zbraně) není jen přestupek, ale trestný čin, postižitelný pokutou až 300 000,- jenů, anebo vězením až na tři roky.

Nejpřísnější tresty jsou určeny pro vlastní obyvatelstvo a cizinci bývají často propuštěni se symbolickým trestem – což v tomto případě znamená, že po několika denním uvěznění v cele s dalšími kriminálníky (obvykle v taxe 60 000,- jenů za den, kterou musíte zaplatit při propuštění), bez možnosti komunikace s rodinou, obhájcem či konsulátem, následuje deportace z Japonska, se zákazem pobytu na 10 let.

Jakkoliv děsivě zní výše uvedené, není Japonsko zemí bez práva, Pokud dodržujete zákony a stanovená pravidla bude váš meč v bezpečí.

B.P.

Česko-Japonská společnost

 



Autor: LP      Datum: 09.02.2015      Počet přečtení: 2150
Zapatí