Obsah

Kruh bez obvodu


Judo, Karate, Aikido, Ju-Jitsu ... není věcí drobné techniky, ale je to záležitost vysoce vyvinuté osobní duševní činnosti a fyzické činnosti.

Není věcí technologickou, ale duševního poznání a tréninku.

Prostředky jsou nediferencovaným středem kružnice, která nemá obvod, pohybující se a přesto jsou v klidu, jsou pod napětím a přesto uvolněné. Vodící vše, co se děje, ale přesto nedbající, jak vše dopadne. Nic není záměrně připraveno, nic není vědomě vypočítáno, žádné předvídání - krátce jsme nevinní jak dítě, ale se vším důvtipem, mazaností a inteligencí plně dospělého člověka.



Technika učení odpovídá intelektuálnímu poznání filosofie.

Zen a Budo ... stejně jako v Zenu – intelektuální kvalita není celou plochou této disciplíny. Obojí vyžaduje dosažení konečné reality, což je prázdnota nebo absolutno.

Absolutno překonává všechny způsoby relativity.

V Budo se všechna technika musí zapomenout, podvědomí se musí zabývat samo řešením situace.

Technika musí zajistit řešení situace automaticky a spontánně. Vznášet se v totalitě, nemít žádnou techniku znamená mít všechny techniky:

Šest nemocí:

  1. Touha po vítězství.
  2. Touha použít pouze technických triků.
  3. Touha předvádět vše, co jsem se naučil.
  4. Touha vyvolat hrůzu u soupeře.
  5. Touha hrát pasivní roli.
  6. Touha zbavit se jakékoliv nemoci, kterou právě trpíme.

Akce je vyjádřením našeho vztahu ke všemu. Akce je záležitostí dobra a zla.

Budo nemá rádo částečnost nebo místní omezenost. Totalita může vyřešit jakoukoliv situaci.

Nebýt napjatý, ale připravený, nemyslet, ale přesto nesnít, nebýt připraven, ale pružný – znamená celkově být soustředěný a pozorný, připraven na cokoliv.<

Člověk praktikující Judo, Karate, Akido, Ju-Jitsu … má uchovávat svou mysl ve stavu prázdnoty, aby svoboda jeho akcí nebyla nikdy brzděna. Když je duch a mysl soustředěna k nějakému středu, samozřejmě není volná. Může se pohybovat pouze v mezích onoho centra. Když je člověk izolován – je mrtev. Je paralyzován uvnitř pevnosti svých vlastních myšlenek.

Tak, kde není žádný střed a žádný obvod – tam je pravda.

Když se vyjadřujete svobodně, jste totální styl.

Je to pouze název

V nás všech je silná touha vidět samy sebe jako nástroj v rukou jiných a tak se zbavovat odpovědnosti, které byly vyvolány našimi vlastními pochybnými sklony a impulsy. Silní a slabí se zmocňují takovéhoto alibi. Slabí se při něm skrývají pod rouškou poslušnosti.

Silní se dožadují rozřešení tím, že se prohlašují za vybrané nástroje nějaké vyšší moci – boha, historie, osudu, národa nebo lidstva.

Podobně máme větší důvěru v to, co napodobujeme, než v to, co sami vytvoříme. Nemůžeme odvodit pocit absolutní jistoty z něčeho, co má své kořeny v nás. Nejpalčivější pocit nejistoty vzniká z toho, když stojíme osamoceni a my nejsme osamoceni, když napodobujeme. Proto je tomu tak u většiny z nás. Jsme takoví, co o nás říká většina lidí. Známe sami sebe hlavně z doslechu.

Kdo zná druhé – je chytrý.
Kdo zná sám sebe – je moudrý.
Kdo přemáhá druhé – je silný.
Kdo přemáhá sám sebe – je mocný.

Abychom se stali odlišní od toho, jací jsme, musíme si být vědomi toho, jací jsme. Ať už toto naše odlišení je výsledkem předstírání nebo skutečné změny v našem srdci, nedá se uskutečnit jinak než na základě sebepoznání.

Strach pochází z nejistoty, když jsme si absolutně jistí, ať už své hodnoty nebo bezcennosti, jsme téměř nezasažitelní strachem. Tak tedy i pocit vlastní nehodnoty může být pramenem odvahy. Vše se zdá možné, když jsme absolutně bezbranní nebo absolutně silní.

Náš pocit síly je živější, když zlomíme duši nějakého člověka než když získáme jeho srdce. Můžeme totiž získat srdce člověka jeden den a druhý den ho ztratit. Ale když zlomíme hrdý duch – dosáhneme toho co je konečné vítězství a absolutní.

Judo, Karate, Aikido, Ju-Jitsu … není k ublížení, ale je "DO" – cestou, postupem, metodou, prostřednictvím které nám dává život a odkrývá svá tajemství. Můžeme prohlédnout jiné, když dokážeme prohlédnout samy sebe a "DO" je krokem vpřed a poznání sebe sama.

Znalost sebe sama je základem "DO".

"DO" je tak účinné, protože se uplatňuje nejen v bojovém umění, ale také v osobním životě.

Naučit se "DO" není věcí získávání znalostí a hromadění stylizovaných vzorů, ale je to věc objevení příčiny neznalosti.

Jestliže lidé říkají, že "DO" je odlišené od "toho" či "onoho", tak dovolte, ať název "DO" je vymazán – protože to je jenom n á z e v.



Autor: Ladislav Petráš      Datum: 07.11.2005      Počet přečtení: 1753
Zapatí