Namalovat si čínské masky, zúčastnit se výkladové přednášky odborníka na čínské divadlo Josefa Čermáka, navštívit přednášku Kateřiny Procházkové, která působila v Číně jako zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu, zhlédnout tradiční Lví tanec, či bojové umění kung-fu, to a ještě více nabízí Olomouc v tradičním měsíci čínské kultury.
V Olomouci mohou zájemci také zhlédnout čínskou kinematografii, čínské workshopy, kde se naučí vařit pravé kung-pao.
Letošní ročník je také důležitý, protože připomíná 65. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Českou republikou. „Obě země zažily stinné chvíle, jejich vzájemné přátelství však přetrvává. Věřím, že se naše vztahy v budoucnu ještě více prohloubí,“ uvedl ve svém projevu Guo Zongguang, kulturní rada z pražského velvyslanectví Čínské lidové republiky.
„Zájemci se mohou také těšit na soudobé i historické filmové snímky a na své si přijdou jak fanoušci komedií, tak milovníci dramat,“ řekla Lucie Laníková, ředitelka Konfuciovy akademie.
Vše začalo oficiálně ve středu 20. října pod záštitou instituce Konfuciova akademie UP, Centrum na podporu integrace cizinců v Olomouci, Česko-čínská společnost, pobočka Olomouc, Katedra asijských studií FF UP, Fakulta tělesné kultury UP a kino Metropol.
Měsíc čínské kultury bude trvat až do 12. listopadu, kdy ho ukončí rocková kapela Kungpao v olomouckém klubu 15 Minut.