Obsah

„Můj táta na tatami“


13. března 2013 se dožívá významného životního jubilea 80let můj učitel shihan Franz Strauss – 10. Dan Ju-Jitsu, 10. Dan Judo Do, 3. Dan Judo. GRATULUJEME!

Narodil ve Schwechatu-Rannersdorf, okolí Vídně, kde bydlí doposud.



Cvičit začal ve svých 17 letech Ju-Jitsu pod vedením mistra Josefa Ebetshubera, a dá se říci, že v současné době je již žijící legenda evropského rozměru.

Mnohokráte navštívil na svých cestách také Československo, Česko a cvičit pod jeho mistrovským vedením je velmi pozitivní nejen pro tělo, ale i pro vnitřní duchovní růst. Sledovat jeho nádherné kombinační Ju-Jitsu je úchvatné. Cvičení Ju-Jitsu v jeho podání je velmi variabilní a každý si v něm nalezne to, co ho zdokonalí a uspokojí.

Stal jsem se jeho žákem před 30 lety a stále se mám od shihana co učit. Jeho mistrovský nadhled a znalosti, skromnost a pokora … na tatami je to v jeho podání koncert a on virtuoz. Nejen pro mne, ale i pro další cvičence se stal „náš táta na tatami“.

V neděli 10. března 2013, kdy jsem trávil odpoledne u něj doma, hovořili jsme mimo jiné o problematice různorodosti, organizací, spolků, oddílů cvičících Ju-Jitsu, Jiu-Jitsu, Ju-Jutsu (japonsky kandži 柔術, hiraganou じゅうじゅつ; výslovnost je různá: džiu džicu, ale i džú džucu) neboli také Ju-Jitsu, Jujutsu nebo Jiu-Jitsu je tradiční japonské bojové umění, jehož kořeny sahají až do devátého století. Od té doby prodělalo mnoho změn. Nicméně největší změnou byla první systematizace technik, které v roce 1532 provedl Hisamori Takeouči. Ju jutsu můžeme přeložit jako „jemné umění“ nebo také „umění dosáhnout vítězství ohebností anebo pružností“. Existuje přes 700 základních verzí japonského ju jutsu. Další styly vycházející z ju jutsu pak nalezneme po celém světě. Ju jutsu je také závodní sport. Je to obranné bojové umění, které využívá kopů, úderů, různých hodů k neutralizaci útočníka. Důležitou roli hraje také kinetická energie protivníka, která je pomocí džu džucu využita proti němu samému. Je to také bojové umění i pro boj se zbraní. Žáci jsou trénování i pro varianty boje se zbraní proti neozbrojenému či ozbrojenému protivníkovi a hlavně pro situace, kdy jsou sami beze zbraně proti ozbrojenému protivníkovi. Důležitou složkou Džu džucu je také atemi waza neboli cílené útoky na protivníkovy vitální body za účelem jeho ochromení např. oči, solar plexus, pohlavní orgány apod.     Převzato Wikipedie), v návaznosti na zkušební řády a přístupy cvičenců ke cvičení.

I tato sváteční neděle byla pro něj i „normálním“ dnem.

Když listoval ve svém pracovní diáři našli jsme vhodný termín pro uspořádání semináře Ju-Jitsu v Česku, první víkend v říjnu. Budeme se těšit.

Co napsat závěrem, dožít v dobré kondici 80 let, je pro spoustu z nás něco nepředstavitelného, rovněž věnovat se bojovým uměním přes 60 let, pro spoustu z nás nemožné – ale nyní víte o jednom neobyčejně skromném muži, který to dokázal. Do dalších let mu přeji nejen za sebe, ale i za všechny členy Ju-Jitsu ČR hodně zdraví, životní spokojenost a mnoho pěkného stráveného času v dojo a na tatami.

161.jpg

162.jpg

163.jpg

Hanshi Ladislav Petráš

 



Autor: LP      Datum: 18.03.2013      Počet přečtení: 3677
Zapatí