Slova nemohou vyjádřit smutek, potřebuji hodně síly k překonání toho jediného, co v životě nemohu změnit…
Dne 8. září 2017 zemřela legenda bojových umění, můj dlouholetý učitel a přítel pan Vlado Schmidt.
Odešel člověk, se kterým jsem se déle než 30 let potkával na tatami po celé Evropě.
Soke Vlado Schmidt
· 10. Dan Dan Kobukai Kobudo
· 10. Dan Goshinkai
· 10. Dan Ju / Jiu-Jitsu
· 10. Dan Selfdefense
· 9. Dan Jujutsu
Vlado Schmidt se narodil 28.10.1929 v Berlíně. Jeho dětství bylo těžké a poznamenané druhou světovou válkou. Otec Vlado Schmidt byl němec, jeho matka chorvatka. Otec Vlado Schmidta byl zastřelen po válce ve vězeňském táboře v Záhřebu, jeho matka propuštěna po válce.
V roce 1955 šel Vlado Schmidt do francouzské zahraniční legie, byl ve válce v Koreji a v Indo-Číně, poté byl nasazen v Africe (Alžírsko). Během výcviku se seznámil s různými bojovými systémy (Tang Soo Do, Pentjac Silat, Tanto-Jutsu atd.)
V roce 1961 skončil Vlado Schmidt ve francouzské cizinecké legii a vrátil se do Německa, kde pokračoval ve výcviku těchto bojových systémů a sebeobrany. Založil v Německu různé spolky a organizace, zkušební komise.
Vlado Schmidt se zasloužil díky svému osobnímu přístupu, cvičení a propagaci, že JUJUTSU, JU / JIU-JITSU dnes zaujímá uznávané vysoké postavení v Evropě.
Kromě svých snah o šíření JUJUTSU, JU / JIU-JITSU v Evropě také učil KOBUDO (zbraňové techniky), upravil tradiční japonské a asijské techniky a přizpůsobil tyto techniky evropským podmínkám a potřebám.
Vlado Schmidt získal titul od japonského císařského dvora KAISHO (zakladatel osobitého bojového umění a přínos pro bojová umění), za své celoživotní dílo.
Jeho styl byl od té doby znám jako KOBUKAI KOBUDO.
Všichni Budoka, kteří měli možnost cvičit a absolvovali výcvik pod vedením sokeho ocení jeho odborné znalosti a kompetence.
Jeho neúnavná snaha a šíření bojových umění pokračovala až do posledních dnů života.
Kdo žije v srdcích svých milovaných, není nikdy mrtev.
Hanshi Ladislav Petráš